Blogi

Laserravi aitab ravida mitmeid silmahaiguseid

Märksõna silma laserravi manab esmajoones silme ette üha suuremat populaarsust koguva prillidest vabanemise operatsiooni. Mida aga tihti ei teata on see, et silmalaseri abil tehtavate protseduuride spekter on tunduvalt laiem ning aidata saab seeläbi palju rohkem silmahädade käes vaevlejaid.

Milliseid võimalusi pakub silma laserravi?

  1. Suhkruhaigusest tingitud tüsistused. Aastaid kestnud diabeedi tõttu võivad silmapõhjadesse tekkida väikeste veresoonte muutused, mis halvendavad nii võrkkesta verevarustust kui toitainete ja hapniku liikumist. Organism püüab seejärel uute, kuid tunduvalt halvema kvaliteediga ning kergesti purunevate veresoonte abil häirunud verevarustust taastada. Tekkinud tüsistuste raviks kasutatakse kõige enam laserravi, mis vähendab veresoonte läbilaskvust ja hävitab uued ebakvaliteetsed veresooned. Laserravi aitab peatada silmapõhja tüsistuste edasist kulgu.
  2. Glaukoomi ravi. Glaukoomi ehk rohekae tõttu võivad hävineda närvikiud ja nägemine seetõttu pöördumatult halveneda. Haiguse põhjustajaid võib olla erinevaid, kuid tihti on selleks liiga kõrge silmasisene rõhk. Spectralis® OCT-uuring aitab avastada haiguslike muutuste sümptomeid veel enne, kui patsient neid ise tajuma hakkab. Peamine laserravi, mida glaukoomi puhul kasutatakse, on keerulise nimega selektiivne lasertrabekuloplastika ehk SLT.  See on väga efektiivne meetod silmasisese rõhu alandamiseks, kuna laser stimuleerib liigse vedeliku äravoolu ja alandab seega silmarõhku. SLT on hea meetod ka selleks, kui noored soovivad tilgaravi edasi lükata. Ka siis, kui maksimaalne rõhutilkade ravi ei alanda enam piisavalt silmarõhku, või kui patsient ei talu erinevaid glaukoomi tilkasid.
  3. Järelkae. Järelkae võib tekkida peale katarakti ehk hallkae (silmaläätse hägustumine) operatsiooni. Pärast katarakti operatsiooni võib tekkida oma läätse kapsli hägu, mistõttu nägemisteravus väheneb. Kuid muretsema ei pea, sest hägu on ravitav spetsiaalse silmalaseriga ega nõua korduvat operatsiooni.
  4. Kollatähni kärbumine. Maakul ehk kollatähn on silma võrkkesta osa, mis tagab terava nägemise. Haiguslikud muutused tekivad enamasti vanusega, mida nimetatakse maakuli degeneratsiooniks ehk kollatähni kärbumiseks. Sellele haigusele laserravi küll ei tehta, kuid Kreutzwaldi Silmakliinikus on võimalik pildilise uuringumeetodi (optiline koherentstomograafia ehk OCT) abil maakulit uurida. Uuringu põhjal saab siis otsustada, kas edasine ravi on vajalik. Haiguse märgade vormide raviks kasutatakse silmasiseseid süste mõnikord kombineerituna laserraviga.

Osade eelpool väljatoodud protseduuride tarbeks kasutatame me Kreutzwaldi Silmakeskuses uut innovaatilist Supra Scan 577 (n-ö kollane laser) või SLT/YAG Optimis Fusion (järelkae ja glaukoomi raviks) laserit.

 

Millised on Supra Scan 577 laseri eelised Sinu jaoks?

  • Protseduuri lühike kestus, mis on maksimaalselt vaid kümne minutit. Tavalaseriga kestab sama protseduur 15-20 minutit
  • Efektiivsem ja täpsem protseduur, mis võimaldab soovitud tulemuse ja säilitab seejuures maksimaalses ulatuses ka silma enda struktuurid
  • Madalam valulikkus
  • Väiksem võimalus, et protseduurijärgselt tekib turse
  • On tunduvalt vähemtõenäoline, et ootamatud valgussähvatused põhjustaksid pimestumist
  • Nägemisteravuse kiirem taastumine

Sooviksid silmaarstiga oma silmade tervise osas nõu pidada? Võta meiega ühendust!