fbpx
Põhisisu Vaegnägijaile

Info ja registreerimine 655 6244

Open E 8.00–16.00 T–N 8.00–18.00,  R 8.00–16.00

Info ja registreerimine 655 6244

Open E 8.00–16.00 T–N 8.00–18.00,  R 8.00–16.00

Registreeru veebis

AMD ehk maakuli ealine degeneratsioon

Maakuli ealine degeneratsioon ehk AMD (Age-Related Macular Degeneration) ehk kollatähni kärbumine on levinud silmahaigus, mis kahjustab silma maakulit ja mõjutab keskset ehk tsentraalset nägemist.

Maakul ehk kollatähn on väike, aga väga oluline silma osa, mis asub silma tagaosas ja vastutab selge nägemise eest. Maakuli kahjustumine teeb raskeks igapäevased tegevused, näiteks auto juhtimise, lugemise ja inimeste nägude äratundmise. Maakuli ealine degeneratsioon tekib tavaliselt üle 50-aastastel inimestel.

Maakuli ealise degeneratsiooni puhul eristatakse kaht tüüpi:

  • Laiemalt on levinud kuiv vorm, mille puhul tekivad maakulis druusid (väikesed valged kolded) ja võrkkest õheneb.
  • Eksudatiivne ehk „märg“ vorm areneb välja siis, kui uudismoodustunud veresooned reetina all hakkavad levima maakuli alla. Uudismoodustunud veresooned kipuvad olema väga haprad ja sageli lekkima.

Lekkiv vedelik kergitab maakulit silma tagumises osas ja põhjustab sellega armistumist ning reetina valgustundlike rakkude püsivat kahjustumist. See omakorda tekitab tsentraalses nägemises tumedaid või häguseid täppe.

Maakuli ealise degeneratsiooni märjast vormist ei ole kahjuks võimalik täielikult terveneda. Varajase diagnoosimise korral saab haiguse kulgu aeglustada ja nägemise kadu peatada.

Millised on AMD sümptomid?

AMD sümptomid võivad avalduda ühes või mõlemas silmas ja mõjutavad keskset ehk tsentraalset nägemist. Sümptomid ei põhjusta valu ega ole visuaalselt nähtavad. AMD varajased sümptomid põhjustavad moonutatud või udust nägemist. Haiguse süvenedes halveneb või kaob nägemine vaatevälja keskelt, samuti halveneb või kaob detailide nägemine. Külgedele ehk perifeerne nägemine jääb tavaliselt alles. Näiteks kui AMD-d põdev inimene vaatab kella, siis näeb ta kella servi, kuid ei näe keskosa, ja seetõttu on tal raske öelda, mis kell täpselt on. Samamoodi kaob AMD-d põdevatel patsientidel aegamööda võime näha nägude detaile. AMD puhul näivad sirged jooned lainelisena, värvid tuhmimad ja objektid väiksemad kui tegelikult.

AMD ravi

Teie raviarst leiab just Teile kõige sobivama raviskeemi ja selgitab Teile seda individuaalselt.

Meie kliinikus kasutatakse AMD märja vormi raviks silmasiseseid süste. Enamik patsiente, kellel on AMD märg vorm, vajab silmasiseseid süste mõned korrad aastas. Suurem osa neist tajub protseduuri käigus vaid kerget ebamugavust, sest enne protseduuri tilgutatakse silma tuimastavaid tilku. Silmasisesed süstid aitavad üheksal patsiendil kümnest nägemisteravust säilitada ja kolmel patsiendil kümnest nägemisteravus isegi paraneb.
Märja AMD raviks kasutatakse mõningatel juhtudel ka laserravi.

AMD kuiva vormi raviks praegu veel paraku ravi ei ole. Küll aga on olemas nägemist toetavad vahendid nagu suurendusklaasid, spetsiaalne valgus ja arvutitarkvara, mis aitavad igapäevaelus paremini toime tulla. AMD patsientidel on võimalik kasutada spetsiaalset arvutitehnoloogiat oma nägemise igapäevaseks jälgimiseks. Programmid nagu Alleye võimaldavad testide abil jälgida ja avastada nägemisteravuse langust varajases staadiumis.

AMD ravi toimub Turman Silmakliiniku AMD keskuses.

Info ja registreerumine telefonil 655 6244