Põhisisu Vaegnägijaile

Info ja registratuur 655 6244

Avatud E-K 8.00-19.00, N 8.00-18.00, R 8.00-16.00

Info ja registratuur 655 6244

Avatud E-K 8.00-19.00, N 8.00-18.00, R 8.00-16.00

Registreeru veebis

Mis on AMD (Age Related Macular Degeneration) ehk Ealine Maakuli Degeneratsioon?

AMD ehk Ealine Maakuli Degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine on levinud silmahaigus, mis kahjustab silma maakulit ja mõjutab keskset ehk tsentraalset nägemist.

Maakul ehk kollatähn on väike, aga väga oluline silma osa, mis asub silma tagaosas ja vastutab selge nägemise eest. Maakuli kahjustumine teeb raskeks igapäevased tegevused nagu auto juhtimine, lugemine ja inimeste nägude äratundmine. Ealine Maakuli Degeneratsioon tekib tavaliselt üle 50. aastastel inimestel.

Eristatakse kahte degeneratsiooni tüüpi:

  • Ealine maakuli kuiv vorm on laiemalt levinud. Selle vormi puhul tekivad maakulis druusid ja võrkkest õheneb.
  • Ealine maakuli eksudatiivne ehk „märg“ vorm areneb välja siis, kui uudismoodustunud veresooned reetina all hakkavad levima maakuli alla. Uudismoodustunud veresooned kipuvad olema väga haprad ja sageli lekkima.

Lekkiv vedelik kergitab maakulit silma tagumises osas ja põhjustab sellega armistumist ning reetina valgustundlike rakkude püsivat kahjustumist. See omakorda tekitab tsentraalses nägemises tumedaid või häguseid täppe.

Ealise maakuli degeneratsiooni märjast vormist ei ole kahjuks võimalik täielikult terveneda. Varajase diagnoosimise korral saab haiguse kulgu aeglustada ja nägemise kadu peatada.

Millised on AMD sümptomid?

Süpmtomid võivad avalduda ühes või mõlemas silmas ja mõjutavad keskset e. tsentraalset nägemist. Sümptomid ei põhjusta valu ega ole visuaalselt nähtavad. AMD varajased sümptomid põhjustavad moonutatud või udust nägemist. Haiguse süvenedes halveneb või kaob nägemine vaatevälja keskelt samuti halveneb või kaob detailide nägemine. Nägemine külgedele, perifeerne nägemine jääb tavaliselt alles. Näiteks kui inimene, kes põeb AMD-d vaatab kella, siis näeb ta kella servi, kuid ei näe kella keskosa ja seetõttu on tal raske öelda täpselt mis kell on. Samamoodi kaob AMD-d põdevatel patsientidel aegamööda võime näha nägude detaile. AMD sümptomitena näivad sirged jooned lainelistena, värvid tuhmimad ja objektid väiksemad kui tegelikult.

AMD ravi

Teie raviarst leiab ja selgitab teile individuaalselt just teile kõige sobivama raviskeemi.

Meie kliinikus kasutatakse AMD märja vormi raviks silmasiseseid süste. Enamus patsiente, kellel on AMD märg vorm, vajavad silmasiseseid süste mõned korrad aastas ja enamus tajuvad protseduuri käigus vaid kerget ebamugavust, sest enne protseduuri tilgutatakse silma tuimastavaid tilku. Silmasisesed süstid aitavad üheksal kümnest patsiendist nägemisteravust säilitada ja kolmel patsiendil kümnest nägemisteravus isegi paraneb.
Märja AMD raviks kasutatakse mõningatel juhtudel ka laserravi.

AMD kuiva vormi raviks praegu veel paraku ravi ei ole. Küll aga on olemas nägemist toetavad vahendid nagu suurendusklaasid, spetsiaalne valgus ja arvutitarkvara, mis aitavad igapäevaelus paremini toime tulla. AMD patsientidel on võimalik kasutada ka spetsiaalset arvutitehnoloogiat oma nägemise igapäevaseks jälgimiseks. Programmid nagu Alleye võimaldavad läbi testide jälgida ja avastada nägemisteravuse langust varajases staadiumis.