Blogi

Müüdid ja tegelikkus: silmaoperatsioon laseri abil

Silmaoperatsioonide kohta liigub igasuguseid jutte, millest paljud on kahtlemata linnalegendid. Kahjuks kardavad paljud tõsiste kaebustega inimesed, kes hädasti silmaoperatsiooni vajavad, nende juttude pärast n-ö noa alla minna. Nugadest on asi loomulikult kaugel. Moodne silmaoperatsioon viiakse läbi tipptehnoloogilise laseriga. Kvaliteetsete tööriistadega toimetava kohusetundliku ja oskusliku arsti käe all pole vaja kübetki muretseda.

Millised on kõige tavalisemad mured, mis silmakliiniku külalistel seoses silmaoperatsioonidega on tekkinud?

Esmalt aga: mis täpselt on laseriga tehtav silmaoperatsioon? Rahva seas enim tuntud silmaoperatsioon on nägemisteravuse parandamise protseduur, mida on tehtud juba pea 30 aastat ning mis muutub aasta-aastalt üha populaarsemaks. Kuid laseri abil ravitakse ka mitmesuguseid silmahaigusi, näiteks glaukoomi puhul saab alandada silmasisest rõhku. Samuti kasutatakse seda võrkkesta laserraviks.

6 enam levinud müüti silmaoperatsioonide kohta:

  1. Ma jään pimedaks. Ei, silmaoperatsioonidel kasutatav laser ei muuda inimsilma pimedaks. See ei ole võimalik. Tõenäosus, et see juhtub, on umbes sama mis lennuõnnetuses surma saada, ehk üks viiele miljonile.  
  2. Silmaoperatsioon on jube valus. Tegemist ei ole valuliku protseduuriga, sest silma tilgutatakse (olenevalt operatsiooni iseärasustest) eelnevalt tuimestavaid tilkasid.
  3. Operatsiooni ajal peab olema täiesti liikumatult, et vältida tüsistusi. Liigub jutte, et operatsiooniaegne aevastus, köhatus või silmapilgutus võib tulemuse ära rikkuda ning pöördumatuid kahjustusi tekitada. Ei, õppinud arst ja tasemel varustus kindlustavad, et operatsioon möödub veatult. Tänapäevane tehnoloogia on loodud nõnda, et ükski taoline kõrvaline faktor ei sega protseduuri õnnestumist.
  4. Hilisemad silmaoperatsioonid on välistatud. Nii see kindlasti ei ole. Kui varem on silmapõhjale või glaukoomi raviks laserravi tehtud, saab edaspidi teha ka traditsioonilisi kirurgilisi silmapõhja- või glaukoomioperatsioone.
  5. Tekib kõrge põletiku oht. Jah, mõningasi komplikatsioone võib tõesti esineda. Kuid Turman Silmakliinikus kasutatav uusim tehnoloogia (Supra Scan 557 laser) piirab võrkkesta pigmentepiteeli kuumenemist ja vähendab seega põletiku tekke võimalust. Komplikatsioone esineb tunduvalt harvemini kui traditsioonilise laserravi puhul.
  6. Protseduur kõrvetab silma. Ei, laserravi protseduur on külm.

NB! Pärast laserravi on oluline käituda vastavalt arsti ettekirjutustele, kasutada silmatilku ning käia silmi regulaarselt arstile näitamas.

Kui Teil tekkis küsimusi või sooviksite laserravi kohta rohkem teada saada, siis võtke meiega ühendust!