Blogi

Toidud, mis aitavad hoida silmi tervena

Vananedes võib meie nägemine halveneda ja esineb risk haigestuda silmahaigustesse, nagu vanusega seotud maakuli degeneratsioon (AMD) ja katarakt. Kuigi geneetika ja muud tegurid võivad nendele seisunditele kaasa aidata, võib tervislik toitumine aidata edendada silmade tervist ja vähendada silmahaiguste riski. Siin on mõned parimad toidugrupid silmade tervisele ning selgitused, miks need kasulikud on:

 1. Rohelised lehtköögiviljad

  Tumedad lehtköögiviljad, nagu spinat ja kale ehk lehtkapsas, sisaldavad rohkelt luteiini ja zeaksantiini, mis on antioksüdandid, mis aitavad kaitsta ealise maakulilise degeneratsiooni (AMD) eest.

 2. Kala – oomega-3

  Kalad, näiteks lõhe, tuunikala ja makrell, on rikkad oomega-3 rasvhapete poolest, mis võivad aidata vältida silmade kuivust ja samuti AMD-d.

 3. Munad

  Munad sisaldavad nii luteiini ja zeaksantiini kui ka C- ja E-vitamiini, mis kõik on silmade tervisele olulised.

 4. Pähklid ja seemned

  Mandlid, kreeka pähklid ja päevalilleseemned on E-vitamiinirikkad, mispärast võivad need aidata kaitsta silmi AMD ja katarakti eest.

 5. Tsitruselised

  Apelsinid, greibid ja muud tsitrusviljad on head C-vitamiini allikad, aidates vähendada katarakti ja AMD riski.

 6. Porgand

  Porgandid sisaldavad rohkelt beetakaroteeni, mille organism muudab A-vitamiiniks. A-vitamiin on oluline terve nägemise jaoks ja võib aidata vältida nn ööpimeduse ja silmade kuivuse vastu.

 7. Magus kartul ehk bataat

  Just nagu porgandid, sisaldavad bataadid palju beetakaroteeni ning A-vitamiini, aidates vähendada silmade kuivuse ja ööpimeduse riski.

Lisades neid rühmi ja üksiktoite oma toidulauale, saate aidata edendada tervet nägemist, vähendada erinevate silmahaiguste riski ja toetada oma tervist!